BELYSNING / Bordslampor / Bordslampfot 13229433
*
nr 1322 9433
Bordslampfot
Rörstrand, majolika, Uggla. Höjd: 22 cm
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2020
kl 18:26:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 16:29:03
1
800 kr
27/4 18:21:03
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor majolika rörstrand skandinavien sverige uggla
-
6014 Bordslampa
Hans Agne Jakobson, Markaryd, Modell B-124, Design..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:39
-
6156 Fotogenlampa
+ 1 par lyktor, Karlskrona Lampfabrik, mässing. Hö..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:26
*
Bordslampfot
nr 1322 9433
Bordslampfot
Rörstrand, majolika, Uggla. Höjd: 22 cm
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 16:29:03 | 1 | 800 kr |
27/4 18:21:03 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor majolika rörstrand skandinavien sverige uggla
-
6014 Bordslampa
Hans Agne Jakobson, Markaryd, Modell B-124, Design..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:39 -
6156 Fotogenlampa
+ 1 par lyktor, Karlskrona Lampfabrik, mässing. Hö..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:26